babcina lampa no taki tytuł co ja poradzę

Babcina lampa czyli kinkiet retro

W przypadku odzieży, co jakiś czas powraca moda na dawne stylizacje uzupełnione za pomocą unowocześniających dodatków. Przy urządzaniu mieszkania występuje podobny proces, co widać choćby na przykładzie rosnącej popularności oświetlenia takiego jak kinkiet barocco, lub też – mówiąc ogólniej – egzemplarzy lamp z przedziału, który określić można jako kinkiet retro.

Producenci oświetlenia idą za potrzebami konsumentów, co widać po coraz większej ilości produktów nawiązujących do starej klasyki w najnowszych katalogach. Choć moda na nowoczesne, czy wręcz futurystyczne światła LED ukształtowane w surowe geometryczne wzory była bardzo silna, to jednak powoli wracamy do bardziej przytulnego i naturalnego oświetlenia, jakie pamiętamy z naszych młodszych lat. W przypadku lamp nie chodzi jednak o barwę promienia emitowanego przez żarówkę, a raczej otoczkę (przykład? Kinkiet barocco). Co ciekawe takiego powrotu do kasyki nie ma w przypadku świateł ogrodowych, a to ze względu na to, że tam… nigdy nie zeszły do lamusa. Bardzo często producenci oferują lampy wyglądające jak latarnie z dawnych lat.

Moda na kinkiet retro w mieszkaniu to jednak nieco inny przypadek. Wiszące i stojące lampy w oprawie przypominającej tą z przeszłości to niespodziewany trend, który z pewnością ucieszył wielu dekoratorów wnętrz, ze względu na tworzące się dzięki niemu możliwości. Na pewno warto rozważyć kupno lamp i żyrandolów odwołujących się do klasyki: mogą one wnieść nie tylko nieco oryginalności, ale też tchnąć nowego ducha do pomieszczeń takich jak sypialnia i salon. Jest to cieszące oko, eleganckie rozwiązanie.

Kinkiet retro często wygląda na tyle oryginalnie i pięknie, że warto pod jego dyktando dostosować otoczenie, na przykład w łazience dobrać pod niego armaturę, lustro i kafelki. Możliwości wykorzystania takich kinkietów jest wiele, co zresztą mówi bardzo wiele o ich atrakcyjności wizualnej i użyteczności podczas urządzania mieszkania.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.