świetlówki led

Barwa świecenia – wybierz dobrze

Dobór oświetlenia w domu wydaje się czymś prostym. Ale prawda jest taka, że dobranie już samej oprawy stanowi nie lada wyzwanie. Dzisiaj lampy traktuje się jako część aranżacji, i, jako taka, winna odpowiadać całości.

Lampa nie może się wyróżniać. Powinna się wkomponowywać w resztę wystroju. No chyba, że jest to zamierzone działanie, które ma wywołać jakiś pożądany efekt. Wszelako ja jestem zwolennikiem ukrywania opraw, a jedynie eksponowania poszczególnych fragmentów wystroju przy pomocy światła.

Oprawa to nie wszystko

Wszak nie tylko o model lampy chodzi. Duży ból głowy sprawia również dopasowanie odpowiednich źródeł do pomieszczenia. Żarówki posiadają różnego typu trzonki. Pomijając ich rozmiar, zakończone są w różny sposób.

Oprawy wpuszczane wymagają świetlówek na innym trzonku, aniżeli żyrandole czy kinkiety. Złącza te różnią się między sobą, doprowadzając klientów często do zawrotów głowy. Dlatego też zakup właściwej świetlówki, po bliższym poznaniu tematu, może wydawać się męką.

Ale sam trzonek czy nawet moc świecenia to dopiero czubek góry lodowej. Jest jeszcze problem dopasowania świetlówki led pod względem emitowanego przez nią strumienia świetlnego. Chodzi o barwę światła.

Światło neutralne, ciepłe czy zimne?

Ja ograniczyłbym się do dwóch rodzajów świetlówek – wytwarzających światło o barwie ciepło-białej oraz neutralnej. Pierwszy model sprawdzi się dobrze w sypialni i łazience. Ten rodzaj oświetlenia sprawia, że czujemy się przytulnie, całe pomieszczenie przepełnione jest sielską atmosferą. Możemy dzięki temu się zrelaksować.

W przypadku oświetlenia neutralnego, działa ono na nas pobudzająco, zachęca do działania. Dlatego też dobrze jest zainstalować tego sortu świetlówki w pokoju dziennym, pracowni i kuchni. To tam będziemy potrzebować najwięcej energii.

Jeśli w salonie zainstalujemy świetlówki wytwarzające światło ciepło-białe, możemy czuć się senni. Będziemy ospali i zniechęceni do jakiegokolwiek działania. Jeśli zrobimy na odwrót i wykorzystamy światło neutralne w sypialni, trudno nam będzie zasypiać.

Dlatego tak istotne jest robienie przemyślanych zakupów, nawet najmniejszy detal w tej kwestii może sprawić, że nie będziemy się dobrze czuli we własnym domu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.