plafoniery nowoczesne

Bo ja lampy chcę, proszę pokaż mi…

Okres prac budowlanych już trwa. Kolejni chętni szturmują hurtownie budowlane i szukają potrzebnych produktów. Ale nie tylko firmy stawiające domy czy przedsiębiorstwa wykańczające wnętrza (jakkkolwiek zabawnie to brzmi) są klientami sklepów budowlanych. Także klienci indywidualni, remontujący mieszkania na własną rękę poszukują narzędzi, tapet, farb czy modułów elektrycznych.

Wzrost zainteresowania lampami?

Mimo, że zima już dawno za nami, rynek oświetleniowy święci triumfy. Wielu ludzi kieruje się zasadą, idź na zakupy po sezonie – jest taniej. Co prawda lampami posługujemy się również latem, ale to okres jesienno-zimowy jest złotym czasem, kiedy w znaczny sposób eksploatujemy oprawy i źródła światła.

Wiosną i latem przychodzi czas wymiany poszczególnych opraw i żarówek. Czując rosnącą potrzebę postanowiłem wskazać Wam kilka rodzajów popularnych modeli.

Na początek muszę się przyznać, że sam nie do końca wiem, jaka jest różnica między plafonem a plafonierą. Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z tego typu lampą, myślałem, że plafon można zainstalować na ścianie, a plafonierę na suficie. Później byłem przekonany, że plafoniera jest okrągła a plafon ma kształt półokręgu (że wygląda jak połowa plafoniery).

Obecnie sądzę, że te terminy można stosować zamiennie. Ale by mieć stu procentową pewność, musiałbym skontaktować się z profesorami Bralczykiem lub Miodkiem.

Co nie zmienia faktu, iż plafoniery nowoczesne są jednymi z najciekawszych propozycji tego sezonu. Jest to niejako pochodna kinkietu. Dzięki mlecznym kloszom, światło produkowane przez żarówki, bądź świetlówki rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Trzeba mieć jednak na względzie, że lampa taka nie oświetli w wystarczający sposób całego pokoju, toteż obok plafonier, konieczne będzie zainstalowanie jakichś lamp na suficie.

Lampy sufitowe

Również w temacie lamp sufitowych mamy spory wybór. Tutaj oprócz klasycznych żyrandoli, możemy wybrać wszelkiego typu systemy szynowe i linkowe. Dużym uznaniem, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, cieszą się oprawki wpuszczane. To wymaga jednak wykorzystania podwieszanego stropu.

Plafoniery sufitowe to wyjście dla przedsionka, bądź sieni. Osobiście nie zauważyłem jeszcze u nikogo plafonier zamontowanych w pokoju sypialnym lub salonie. Wszelako zapewne jest ktoś, gdzieś, kto zdecydował się na takie wykorzystanie tej lampy.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.