Dobór odpowiedniego źródła

maxled

Ile lamp, tyle rodzajów gwintów. Przy doborze źródła światła, to właśnie trzonek powinien być pierwszym, na co zwrócimy uwagę. Lampy stołowe oraz podłogowe stojące posiadają gwinty mały bądź duży – oznaczane E14 oraz E27. Oprawki wpuszczane wymagają już źródeł o trzonku GU10 lub GU5.3. Wszak modeli żarówek jest znacznie więcej.

Wybór żarówki LED

Firma MaxLED oferuje źródła światła osadzone na trzonku MR11 oraz GU10, w zależności od posiadanej oprawy. Na pozór podłączenie tego rodzaju żarówek wydaje się podobne, ale zarówno żarówka LED AR111 o trzonku GU10, jak i Lampa LED wyposażona w 12 diod SMD osadzona na trzonku MR11, różnią się między sobą.

Diabeł tkwi w szczegółach. Każda z tego typu żarówek wymaga osobnego wejścia, przez co nie da się stosować ich zamiennie. Co więcej, uwagę zwrócić trzeba także na napięcie zasilające źródło światła.

Jest to istotne ze względu na zasilacz lub transformator, znajdujący się pomiędzy oprawą a główną żyłą zasilającą. Jeśli zasilacz będzie dostarczał do oprawy prąd o zbyt niskim natężeniu, źródło może nie działać, zaś jeśli do oprawy podłączymy żarówkę, która cechuje się zapotrzebowaniem na prąd o napięciu 12V a podłączymy ją bez wykorzystania zasilacza lub zastosujemy zasilacz wysyłający prąd o napięciu wyższym, uszkodzimy diody znajdujące się w żarówce.

Nie bez znaczenia jest również średnica danej żarówki. W tym przypadku chodzi oczywiście o rozmiar oprawki i dziury w suficie.

Na co jeszcze zwracać uwagę

Ja, oprócz tych pierwszych trzech oczywistości, zwróciłbym także uwagę na ilość diod znajdujących się w żarówce oraz opisany przez producenta strumień świetlny. Skupiłbym się na ilości lumenów produkowanych przez źródło. Czasem bardziej znani producenci oferują produkty gorszej jakości, ale dzięki renomie ich produkty sprzedają się lepiej, aniżeli żarówki znanych firm.

Żarówki dostarczane przez firmę MaxLED to produkt z górnej półki, który bez kompleksów może rywalizować z artykułami takich gigantów jak Philips czy Osram.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.