golenie, światło, oświetlenie łazienki

Dzięki temu nie zatniesz się przy goleniu

kinkiet klasycznyPodnosisz jednorazówkę, przykładasz do policzka i modlisz się w duchu, by tym razem wyjść bez szwanku. Ile razy zdarzyło Ci się zaciąć przy goleniu? Ja jestem zwolennikiem jednorazowych maszynek, elektryczną nie potrafię dokładnie się ogolić. Niestety czasem muszę robić to w pośpiechu, co kończy się niewielkimi zacięciami. Niby nic strasznego, ale jest to coś, bez czego mógłbym żyć.

Ostatnio zadałem sobie pytanie, co właściwie powoduje, że się zacinam. W dużej mierze jest to brak czasu i zbyt siłowe podejście do sprawy. Chcąc szybciej pozbyć się nadmiaru owłosienia z twarzy mocniej przyciskam ostrze do skóry. W efekcie moje policzki wyglądają, jakbym przejechał się forpikiem po asfalcie.

Nie jest to jednak jedyny powód. Czasem zdarza mi się zaciąć, nawet, kiedy mam dużo czasu. W tym wypadku powodem jest było zbyt słabe oświetlenie. Stojąc przed lustrem zasłaniamy strumień padający z góry. Dlatego przód twarzy, a zwłaszcza jej dolna część jest słabo doświetlona. Trzeba się sporo nagimnastykować, żeby dojrzeć każdą krzywiznę. Zdarza się, że coś co brałem za zarost, było po prostu cieniem. Ale na całe szczęście już pozbyłem się tego problemu. Jak sobie z tym poradziłem? Instalując dodatkowe…

Oświetlenie do łazienki

oprawa łazienkowaSystem oświetleniowy w tego rodzaju pomieszczeniu to nie tylko hermetyczna oprawa łazienkowa. Naturalnie górne oświetlenie jest nieodzowne. Warto zamontować szczelne oprawki wpuszczane w strop. Są one najbardziej wydajne i bezpieczne. Taki system dostatecznie rozjaśni całe wnętrze. Zwłaszcza, że łazienki na ogół nie posiadają okna, przez które wpadałoby światło.

Wszelako dzisiaj chcę się skupić na lampach dodatkowych. Na przykład instalowanych na ścianie tuż obok lustra. W tej roli dobrze będą spisywać się kinkiety klasyczne. Ich zaletą jest niewątpliwie zdolność asymilacji w niemal każdej łazience. Klasycyzm wylewający się z ich kształtów pozwala na zamontowanie tego typu lamp w każdym domu.

Źródła światła

O ile górne oświetlenie powinno być przystosowane do podłączenia halogenowych żarówek, ledowe dłużej się włączają, o tyle kinkiet nie musi być już zaprojektowany pod to konkretne źródło. Ważne jednak, żeby lampy emitowały strumień światła o takiej samej barwie.

Jeśli oprawki umieszczone na suficie będą emitował światło o barwie ciepłej, zaś kinkiet wyprodukuje światło neutralne (albo co gorsza, zimne) powstanie konflikt. Zalecałbym w każdym punkcie wkręcić żarówkę wysyłającą strumień o barwie ciepłej. Jest to wartość do trzech tysięcy Kelwinów.

Jeśli chodzi o samą technologię produkcji światła, pamiętajcie, że najwięcej energii źródła pobierają podczas włączania się. W Polsce łazienki bardzo często połączone są z toaletami. A to wiąże się z krótkimi pobytami. Włączenie oświetlenia na te kilka minut będzie kosztowne.

Żarówka w kinkiecie może być ledowa, ponieważ ową lampę będziemy włączać np. do golenia się. Cały proces będzie trwał nieco dłużej, dlatego sens zamontowania tam ledowego źródła ma większy sens.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.