kabel w oplocie tekstylnym

Industrialne wnętrze – kilka słów o lampach i dodatkach

Sklepy z lampami coraz częściej oprócz klasycznego bądź minimalistycznego oświetlenia mają w swojej ofercie lampy w stylu industrialnym. Ten pomysł na aranżację wnętrza stał się w ostatnich latach bardzo modny. Mimo że styl ten przywołuje na myśl wnętrze fabryki (stamtąd się też wywodzi) bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni mieszkalnej. Jakie oświetlenie oraz dodatki sprawdzą się w industrialnym wnętrzu?

Dlaczego industrialny styl?

Coraz więcej osób przykłada większą wagę do tego, jak wygląda wnętrze. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu przymykaliśmy oko na to, że kupiona przez nas lampa nie pasuje do kolorystyki wnętrza, tak teraz staramy się, by każdy element wystroju ze sobą współgrał. To dlatego tak chętnie decydujemy się na urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym – każdy z nich opiera się na jasnych zasadach aranżacji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej aranżacji industrialnej, zwanej też loftową.

Mogłoby się wydawać, że wnętrze urządzone w stylu industrialnym jest dość chłodne i niezbyt przytulne. Nic bardziej mylnego. Mimo że w tej aranżacji wykorzystuje się surowe materiały, jak beton, cegłę oraz stal, źródła światła (oczywiście w tej samej stylistyce) sprawiają, że każdy dobrze się czuje w tak zaaranżowanym pomieszczeniu.

Wnętrze urządzone w taki sposób jest niezwykle stylowe. Minimum dodatków sprawia, że jest przestronne, a przez to bardzo funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że dodatki w ogóle nie pojawiają się w aranżacji – zazwyczaj przedmioty, które są obowiązkowym elementem wyposażenia, pełnią także funkcję dekoracyjną we wnętrzu. O jakich przedmiotach mowa?

Lampy i kable – niezbędne, ale stylowe

Oczywiście w lampach w stylu industrialnym wykorzystywane są materiały, które dominują w tak urządzonym wnętrzu. Nikogo więc nie dziwią lampy z betonu lub te wykonane z miedzi czy drutu. Oryginalne oświetlenie jest główną dekoracją w tak urządzonym pomieszczeniu. Ciepłe światło lamp sprawia, że wnętrze staje się przytulne i rodzinne, a my czujemy się w nim po prostu dobrze.

Od kilku sezonów bardzo modne są dekoracyjne kable, które mogą być w najróżniejszych kolorach. Jeśli znudziły się nam nudne białe kable, które bardzo szybko się brudzą, a dodatkowo niezbyt estetycznie wyglądają na podłodze, warto zdecydować się na kabel w oplocie tekstylnym w kolorze czarnym – fakt, kabel pozostaje kablem, ale taki przewód na pewno o wiele lepiej się prezentuje.

We wnętrzach w stylu industrialnym nie znajdziemy niepotrzebnych dodatków w stylu figurek na półce czy świec na stoliku kawowym. Nie oznacza to jednak, że musimy z dekoracji całkowicie zrezygnować. Lampa, która ma oświetlać wnętrze, także może być ozdobą przykuwającą spojrzenie, podobnie jak kabel w oplocie tekstylnym, który może być w kolorze czarnym, ale można się także zdecydować na inny, żywszy kolor oplotu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.