Jak oświetlić wysokie mieszkanie?

Drugą część artykułu poświęcimy na zaplanowanie oświetlenia w pomieszczeniach wysokich, gdyż podobnie jak przy niskich pokojach, wybór odpowiedniej lampy będzie znacząco wpływał na komfort pracy oraz proporcje przestrzeni.

W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, które w polskim budownictwie klasyfikują się już o 280cm poza oświetleniem spotykamy inne problemy, takie jak utrzymanie stałości klimatycznej- skoki temperatury zwłaszcza w dolnych partiach mieszkania oraz przy przeszkleniach ścian; zaburzona akustyka i rozchodzenie się dźwięku ku górze. Wysokie pomieszczenia, które nierzadko mogą sięgać nawet 6m to także problem aranżacyjny, który zazwyczaj rozwiązuje się wdrażaniem antresoli i dzielenia pokoju na piętra. Pod warunkiem, że stan techniczny budynku umożliwia wdrożenie takiego rozwiązania przy odpowiednim rozkładzie punktów cieplnych oświetlenie powierzchni nie jest aż tak skomplikowane. W górnej partii wykorzystana lampa wisząca zaspokoi potrzebę światła, zwłaszcza jeśli to tam znajdzie się przestrzeń prywatna czy gabinetowa. W dolnej części przy połączeniu kuchni z salonem istnieje możliwość wykorzystania paneli ledowych i umieszczenia ich w podwieszanym suficie.

lampa wisząca

W przypadku średnio wysokich pomieszczeń możliwości aranżacyjnych światłem jest sporo, z uwagi na stosunkowo wdzięczny obszar aranżacyjny.

W przypadku gdy nie jest możliwy podział przestrzeni antresolą, lampa wisząca powinna znajdować się na wysokości, która umożliwi nam nie tylko odpowiednie doświetlenie wszystkich miejsc, ale także nie będzie znajdować się w miejscu, w którym moglibyśmy o nią zahaczyć. Lampy wiszące oferowane przez producentów mają możliwość dowolnego skrócenia wysokości i dopasowania jej do warunków aranżacyjnych. Również nie stanowi problemu wykorzystanie oświetlenia linkowego, które swobodnie podwiesimy na niższej wysokości. Przy wyborze oświetlenia w pomieszczeniach wysokich warto inspirować się rozwiązaniami wdrażanymi w mieszkania pofrabrycznych. Nierzadko w ramach oświetlenia głównego wykorzystywane są masywne przemysłowe lampy wiszące.

W odróżnieniu do pomieszczeń niskich, w których zależy nam na oświetleniu górnych partii mieszkania, o tyle w przypadku wysokich pomieszczeń najczęściej niedoświetlone pozostają miejsca bliskie krawędziom podłogi. Coraz częściej wzdłuż linii podłogi i ściany wykorzystywane są taśmy LED lub montowane w podłodze ledowe oczka. Alternatywą są także umieszczone na podłodze lampki biurkowe wykorzystane w formie oświetlenia dekoracyjnego.

lampa wisząca light prestige

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.