klasyczny żyrandol sople

Klasyczne żyrandole – jak sprawdzają się w różnych stylach wnętrz

Żyrandol jako oprawa oświetleniowa, stosowany jest już od wielu wieków, Jego historia sięga średniowiecza, kiedy to żyrandole montowane były w wielkich salach zamków, klasztorów czy pałaców, by odpowiednio oświetlić całe pomieszczenie. Często przybierały postać drewnianego krzyża, na którego ramionach mocowano świece.

Żyrandole klasyczne do dzisiaj kojarzą nam się w ten sposób. Większości społeczeństwa wydaje się, że taki model oświetlenia stosuje się w muzeach czy zamkach do zwiedzania, ewentualnie w wystawnych salach bankietowych, czy domach lub dworkach, gdzie organizowane są wesela lub inne huczne przyjęcia.

Klasyczne żyrandole – czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie

Okazuje się jednak, że klasyczne żyrandole dobrze się również prezentują we wnętrzach zwykłych domów czy mieszkań i to niezależnie od tego, czy wnętrze urządzone jest klasycznie czy też w bardziej nowoczesnym stylu. Oczywiście, aby żyrandol nie gryzł się z wnętrzem muszą zostać zachowane pewne zasady. Aby dobrze dobrać żyrandol należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Po pierwsze, należy pamiętać, że żyrandol to lampa wieloramienna – umieszcza się w centralnym miejscu sufitu. Najbardziej podstawowe postaci żyrandola, będą pasowały tylko i wyłącznie do wysokich pomieszczeń, ponieważ posiadają długie ramiona wyprowadzone od rdzenia lampy. Światło lampy może padać na podłogę lub sufit – w obu przypadkach światło będzie deikatnie „rozsiane” po pomieszczeniu oraz bezpośrednie – chyba, że do żyrandola zostaną użyte klosze – wtedy najjaśniejszy strumień światła będzie padał w obrębie kloszy i dopiero odbijając się od podłoża rozprowadzi delikatne oświetlenie po całym wnętrzu.

Przy zakupie należy wziąć pod uwagę, w jakim konkretnie pomieszczeniu chcemy zamieścić żyrandol. Najchętniej lampy tego rodzaju mocowane są w salonach mieszkań lub domów, ale nie tylko. Odpowiednio dobrana lampa, będzie pięknie się prezentować również w łazience, kuchni czy przedpokoju.

Kolejnym czynnikiem, wartym zastanowienia jest styl, w którym urządzone zostało nasze pomieszczenie. Oczywistym jest, iż tradycyjny żyrandol podkreśli wnętrze, charakter i styl klasycznego wnętrza. Na przykład klasyczny żyrandol będzie się pięknie prezentował w jasnym i przestronnym salonie, w którym znajdują się skórzane meble, jak kanapa i fotele, do tego drewniany stół i dywan lub skóra dekoracyjna na podłodze.

Jednak klasyczny żyrandol, równie pięknie może prezentować się w bardziej nowoczesnych stylach. Między innymi będzie to styl fusion, który polega na kontraście. Innymi słowy łączy się tradycję z nowoczesnością – można to zrobić naprawdę w smaczny i gustowny sposób. Tradycyjny żyrandol w nowoczesnym wnętrzu może zaskakiwać, ale w pozytywną stronę. Współcześni architekci lubią bawić się takimi kontrastami, a efekty ich zabiegów okazują się fantastycznymi rozwiązaniami. Kolejnym netradycyjnym wnętrzem, którego charakter podkreśli klasyczny żyrandol będzie pomiesczenie w stylu eklektycznym, który również miesza elementy historyzujące, najczęściej nawiązaujące do renesansu, z elementami nowoczesności.

Żyrandol sople – zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych

Praktycznym rozwiązaniem, które pasuje do większości wnętrz będzie żyrandol sople. Lampa ta dostępna jest w wielu różnych wariantach – niektóre wyglądają bardziej klasycznie inne bardziej awangardowo, jednakże wszystkie modele żyrandolu sople z pewnością sprawdzą się w pomieszczeniach, urządzonych w różnych stylach. Dużo czaru, bajkowości i uroku z pewnością doda żyrandol Sople G-4 W-12, który posiada dwanaście punktów świetlnych, rozmieszczonych na różnych wysokościach przewodów poprowadzonych prostą linią w dół. Natomiast wersje tego modelu z mniejszą ilością punktów świetlnych (na przykład 5 lub 3) rozłożonych równomiernie na jednej wysokości sprawdzą się w każdym stylu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.