lampa solna

Lampa kamienna- innowacja w oświetleniu mieszkania

Oświetlenie to rzecz, która od zawsze stanowiła źródło (dość przewrotnie nazwane) inspiracji dla wielu pokoleń artystów. Wraz z rozwojem elektryczności użytecznej (ha! Bo początki elektryczności statycznej poznawał już w VI w p.n.e. Tales z Miletu) technika światła to już nie tylko element instalacji, to także sposób aranżowania światła w coraz to atrakcyjniejszej oprawie, których mnogość projektów z powodzeniem wpasowuje się w ustalone ramy stylizacji przestrzeni. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, mnie także nie każdy model przypada do gustu. Nie wiedzieć czemu, wybierając lampę szczególną uwagę zwracam na materiał, z którego została wykonana zarówno pod względem jakościowym jest to dla mnie istotny element, jak i higienicznym- możliwość uszkodzenia lakieru stelaża bądź trwałe zaplamienie materiałowego klosza podczas sprzątania, to elementy, które w dużej mierze motywują wybór.

Naturalność materiałów współcześnie to domena niejednej stylizacji mieszkania. Nie wykluczając elementów konstrukcyjnych, jak drewniane podłogi i spora dawka zieleni w postaci wiszących ogrodów, wewnętrznych tarasów, czasami w bardziej posuniętych innowacją mieszkaniach budowa zielonej, pokrytej mchem ściany w kamiennej łazience- to tylko jedna ze składowych współczesnej myśli wzornictwa.

Ostatnio zainteresowała mnie linia lamp dekoracyjnych, których estetyka wykonania oraz pomysłowość projektu łączy w sobie zarówno wysoką jakość wykonania co elegancję- wykorzystanie szlachetnego kamienia w dobrej jakości chromowanej lub lakierowanej, srebrnej oprawie. Lampa kamienna może występować w formie full tzn. kamienny abażur okala instalację. Najpopularniejsze w tej kategorii są lampy produkowane z brył soli kamiennej wydobywanej światową skalę w Polsce (Kopalnia soli w Kłodawie), Pakistanie czy Iranie.

Lampa solna

Początki lampy solnej sięgają prawdopodobnie wczesnych lat XX w. A ich produkcja zapoczątkowana była przez artystów górniczych, którzy tworzyli rzeźby z bloków solnych. Końcówka lat 80 oraz warunki polityczne, które zachodziły w Europie spowodowały rozwój produkcji lamp, a w rezultacie poszerzenie rynku zbytu o państwa okalające. Ze względu na walory estetyczne i jonizacyjne (choć według wielu jest to kwestia mocno sporna) od tamtej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W przeciwieństwie do lamp kamiennych, do których produkcji używa się półszlachetnych materiałów (zazwyczaj w obrębie zatopionych w masie lub sieci żyłkowej kamyczków) wydrążona bryłka soli czerwonej lub pomarańczowej oraz nierównomierne nasycenie minerału powoduje przyjemne przepuszczanie zawartego wewnątrz kamienia strumienia światła.

Kwestia jonizacji lamp solnych jest nadal sporna. Według niektórych naukowców wytworzone pod wpływem ciepła pole jonizujące (im powierzchnia jest większa tym skala jonizacji wyższa) ma prozdrowotny wpływ na samopoczucie. Jednak po wykonanych wstępnie obliczeniach poziom wytwarzania jonów ujemnych jest na tyle niski, że nie jest możliwe jednoznaczne określenie jego wartości.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.