metahalogen

Metahalogen alternatywą dla LEDów

Lampa metahalogenowa to obok zwykłych, żarowych źródeł oświetlenia oraz ledowych żarówek, jedno z najczęstszych rozwiązań wykorzystywanych w systemach oświetlenia. Nasze domy coraz częściej rozjaśniamy właśnie lampami metahalogenowymi.

Obecnie prym wiodą żarówki LED i rzeczywiście, są one jednymi z najbardziej wydajnych i ekonomicznych w eksploatacji. Wszelako nie nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Charakterystyka pracy ledowego źródła światła ma to do siebie, że potrzebuje długiego czasu na rozruch. W tym też czasie pobiera największą ilość energii. Dlatego też nierozsądnie jest instalować żarówki led w łazience, toalecie czy kuchni, gdzie wizyty trwają zaledwie po kilka minut. Zanim tego typu żarówka zdąży się włączyć, już ją gasimy.

Dlatego w pomieszczeniach, gdzie przebywamy ledwie parę chwil dobrze jest wykorzystać lampy metahalogenowe. Tego rodzaju oświetlenie dobrze sprawdzi się również na zewnątrz. Dzięki nim oświetlimy ganek, podjazd czy mury naszej posesji.

Lampa metahalogenowa – czym jest?

Lampa tego typu zalicza się do grona lamp wyładowczych. Światło powstaje w niej dzięki wyłądowaniom elektrycznym, które zachodzą w mieszaninie par argonu, rtęci i halogenków metali.

Lampa, w której znajdują się gazy pod wysokim ciśnieniem zbudowana jest z kwarcowego, bądź ceramicznego jarznika i zewnętrznej bańki. Dzięki niej możliwe jest rozpraszanie światłą i zatrzymywanie promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo, lampa wyładowcza potrzebuje układu zapłonowego.

Lampy metahalogenowe emitują światło białe, podobne do światła dziennego. Cechują się nad wyraz wysoką skutecznością i żywotnością. Mogą pracować od siedmiu i pół tysiąca godzin do niemal dwudziestu tysięcy. Ich skuteczność określa się na około 65-115 lumenów/Wat. Oddawanie barw jest tam na poziomie CRI=98.

Tego typu oświetlenie możemy zainstalować w wielu miejscach. W grę wchodzą sklepy, hale sportowe, zakłady przemysłowe czy stacje benzynowe. Doskonale nadają się do podkreślania budynków. Stosuje się je w akwarystyce.

Dzięki zróżnicowanej mocy i produkcji światła, a także różnym trzonkom (G8.5, G12, E27, E40) możecie je wykorzystać nawet w mieszkaniach. Dobrze jest porównać efektywność i barwę świecenia wykorzystywanych już żarówek z tymi, które chcecie kupić. Dzięki temu nie będziecie musieli na nowo przyzwyczajać się do innego rodzaju światła. Wszelako, jeżeli szukacie jakiejś alternatywy dla półprzewodnikowego oświetlenia, metahalogen wydaje się doskonały.

 

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.