Nowoczesne oświetlenie gabinetu

Dużo mówi się o aranżowaniu przestrzeni światłem. Zazwyczaj na pierwszy plan wychodza przestrzenie duże, gościnne, które najczesciej padają obiektem oceny naszych gości. Rzadziej natomiast zdarza się, aby szczególna uwage przywiązywano do takich miejsc jak domowe gabinety. Być może jest to spowodowane średnią obecnością gabinetów w warunkach prywatnych. Zazwyczaj są to pokoiki do pracy, pokoje komputerowe lub inne zaplecza, gdzie ustawione zostało biurko i fotel.

Aranżujemy gabinet

Osoby pracujące w domu doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wymagająca jest praca w charakterze zdalnym. Motywacja i umiejętność skupienia na rzeczach związanych z obowiązkami zawodowymi to jedno. Kluczowym elementem jest jednak samodyscyplina podczas realizacji zadań przydzielonych przez przełożonego. Codzienne wstawanie „jakby” na 8, oraz wypełnienie obowiązków zawodowych w systemie 8h, podczas gdy spacer po mieszkaniu musi zostać odbyty co najmniej milion razy, a obiad sam się nie ugotuje, szafa nie posprząta a kot nie pogłaszcze…

Sami domownicy najczęściej utrudniają zadanie wiecznymi pytaniami lub anegdotami, bo przecież „siedzisz w domu” Dlatego tak ważne jest założenie małego gabinetu, w którym jedyne co będzie wykonywane to praca. Podział mieszkania na sfery funkcjonalne to nie tylko logistyczne rozplanowanie przestrzeni to także świetny chwyt psychologiczny. Już podczas aranżowania pokoju dziecięcego wszystkie poradniki krzyczą o tym, aby oddzielać część sypialną od bawialni czy przestrzeni, w której dziecko się uczy. Gabinety również to dotyczy.

Gabinet, bez względu na gabaryty powinien zostać zaplanowany w sposób schludny, dopiero później w obliczu personalnej interwencji może w nim zapanować zaplanowany nieład. Czysta przestrzeń, ściany w kolorze spokojnej, przytłumionej zieleni lub błękitu (najbardziej motywując do pracy oraz sprawiają, że otoczenie staje się rześkie), szafa lub gablota wyposażona w półki na ksiązki czy tez inne materiały, no i biurko. To bez względu na to czy do pracy używasz jedynie laptopa czy szeregu zeszytów, kartek zakreślaczy i długopisów powinno być duże, aby pomieścić przede wszystkim gorący kubek kawy i dopasowane do indywidualnych preferencji oświetlenie. Lampki stojące Candelux to raczej must have w wypadku oświetlenia biurka. Na rynku oświetleniowym jest ich bardzo dużo, co przekłada się na swobodny ich wybór w kontekście dopasowania opraw do wystroju wnętrza. To co jednak jest najistotniejsze, to rodzaj wybranego światła, a właściwie temperatury barwowej.

Jak wiadomo, to właśnie temperatura oraz natężenie światła bezwgzlędnie wpływają na samopoczucie człowieka. W przypadku światła o delikatnej barwie ciepłej, która płynie z oprawy zasłoniętej mlecznym kloszem człowiek najlepiej się relaksuje, co jednoznacznie świadczy o tym, że nie nadaje się ono do pracy. W przypadku największej wydajności najlepiej sprawdzi się światło neutralne lub o chłodnym zabarwieniu. Szeroki wybór oświetlenia pod względem temperatury barwowej posiadają lampy wyposażone w LEDy.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.