Oprawa nastropowa łazienka

Nowoczesne światło w łazience

Decydując się na oświetlenie w łazience, warto zastanowić się nad technologią LED, która pozwala zaoszczędzić sporo energii i daje ciekawy efekt. W przypadku łazienki dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie natynkowe sufitowe, któremu przyjrzymy się nieco bliżej.

Wymiary paneli

Panel LED klasyfikuje się jako oświetlenie natynkowe sufitowe i w zależności od potrzeb użytkownika może mieć różne rozmiary. Najpopularniejsze wymiary to 60×60 i 120×30, ale często spotkać możemy także 59,5×59,5 czy 62×62. Nie da się ukryć, że niewątpliwą zaletą paneli LED jest ich duży wybór na rynku. To zresztą jedna z cech całej grupy jaką jest oświetlenie natynkowe sufitowe LED.

Czasy pracy

Łatwość montażu to kolejny argument przemawiający za wybraniem tego sposobu oświetlenia. W zależności od wybranego panel LED dopasowuje się do nich oprawy nastropowe. Ważne jest również ich długa żywotność, standardowe panele (takie jak panel NT LED REKTUS 48W) posłuży nam około 40000h. Możemy wybrać inne oświetlenie natynkowe sufitowe LED, które pracować może nawet 50000h – np. oprawy nastropowe OREGA N LINX 40W.

oświetlenie nadtynkowe sufitowe led

Współczynnik PF

W czasie wybierania odpowiedniego dla siebie oświetlenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Należy do niej między innymi współczynnik mocy PF (power factor). Jest on miarą wykorzystania energii, czyli tego jaki jest stosunek między mocą czynną do biernej. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się ile energii (pobranej z sieci) wykorzysta nasze oświetlenie natynkowe sufitowe. Warto pamiętać, że najlepiej, by współczynnik ten był blisko cyfry 1.

CRI a oświetlenie natynkowe sufitowe

Kolejnym elementem jest współczynnik oddawania barw CRI (colour rendering index). Dzięki niemu jesteśmy w stanie wybrać lampę tak, by oświetlane przez nią przedmioty wyglądały naturalnie. W tym przypadku CRI powinien być możliwie zbliżony do liczby 100. Skala zaczyna się od 0, ale światło o takim wskaźniku jest światłem monochromatycznym.

Temperatura barwowa

Kolejny, bardzo ważny parametr, którym powinniśmy się kierować, wybierając oświetlenie natynkowe sufitowe LED. Podobnie jak oprawy nastropowe, rodzaj światła jest indywidualną sprawą każdego kupującego. Mamy do wyboru naprawdę szeroki wybór barw, które wyrażane są w Kelvinach, np.:

  • 1600 K- wschód i zachód Słońca;
  • 1800 K- barwa światła świeczki;
  • 2800 K- barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa);
  • 3000 K- barwa ciepłobiała;
  • 3200 K- barwa światła żarowego lamp studyjnych;
  • 4000 K- barwa biała;
  • 5000 K- barwa chłodno-biała
  • 6500 K- barwa dzienna;
  • 20000 K- barwa czystego granatowego nieba;
  • 28000-30000 K – błyskawica.

oprawa nastropowa led

 Wskaźnik IP

Jeśli wybieramy już oprawy nastropowe, a nasze oświetlenie natynkowe sufitowe ma służyć przez lata, musimy zwrócić uwagę na wskaźnik stopnia ochrony IP. To ważne ponieważ nasza lampa musi być odporna na wnikanie wody oraz uszkodzenia ciałami stałymi. Najważniejsza będzie w naszym przypadku druga cyfra, która wskazuje na ochronę przed wodą. W zależności o miejsca, w którym będzie nasze oświetlenie. Natynkowe (sufitowe) lampy LED umieszcza się zazwyczaj na środku łazienki. W tym przypadku wystarczy żeby miała ona IP44. W przypadku niskiej łazienki wskaźnik może być wyższy, choć nie jest to konieczne.

Jeśli już znane są nam najważniejsze parametry, jakie może mieć oświetlenie natynkowe sufitowe możemy wybrać idealny panel LED do swojej łazienki, dodając jej świeżości i nowoczesności.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.