oprawy łazienkowe, oświetlenie łazienki

Ograniczona oferta opraw łazienkowych

Dzisiaj skupię się na lampach, do zainstalowania w łazience. To prawda, na rynku istnieje szeroka gama opraw łazienkowych do wbudowania w stropie oraz kinkietów do podłączenia tuż obok lustra. Wszelako zadaliście sobie kiedyś pytanie, dlaczego obecnie nie ma innego rodzaju lamp, które można umieścić w tego rodzaju wnętrzach?

Odpowiedź jest niezwykle prosta. To najprawdopodobniej wygoda producentów. Nietrudno jest stworzyć szczelną oprawę, której większa część będzie znajdować się „w ścianie”. Ciężej natomiast jest zaprojektować i zbudować lampę, gdzie większa jej część będzie poza tynkiem.

Oprawa wpuszczana bezpieczniejsza?

oprawa łazienkowaOprawa łazienkowa ma to do siebie, że musi cechować się podwyższoną klasą szczelności. O ile kinkiet nie musi spełniać normy nawet IP44, o tyle oświetlenie górne, przez wzgląd na parę, która później będzie skraplać się na oprawie i kloszu, musi spełniać – co najmniej – normę IP44.

Dlatego w sklepach największym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju downlighty i niewielkie oprawki stałe, bądź ruchome. Musicie także pamiętać, że najczęściej w takich lampach wykorzystuje się energooszczędne żarówki. To wiąże się z koniecznością podpięcia pomiędzy żyłą a oprawą, transformatora lub zasilacza.

Trzeba również podkreślić, że obecnie odchodzi się od wykorzystywania standardowych rozwiązań. Osobiście widziałem wykorzystanie specjalnych półek z zamontowanymi wewnątrz diodami. Dzięki temu, półeczka pełni również funkcję lampy oświetlającej lustro.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.