downlight

Oprawy downlight – efektowne i funkcjonalne oświetlenie twojego domu

Oświetlenie typu downlight to doskonała alternatywa dla tradycyjnych lamp zwisających oraz żyrandoli. Pozwala ono skierować źródło światła dokładnie tam, gdzie nam na tym najbardziej zależy. Pomimo, że jeszcze niedawno kojarzyło się głównie z oświetleniem przestrzeni sprzedażowych, biurowych oraz wystawowych, dzisiaj coraz częściej wykorzystywane jeest w pomieszczeniach mieszkalnych.

Do szerokiej oferty opraw downlight wielu marek należą bowiem także ozdobne oraz designerskie modele wykonane z takich materiałów jak szkło, pleksi, aluminium czy matakryl. W zależności od potrzeb, downlighty mogą stanowić oświetlenie główne bądź uzupełniające. Różne pomieszczenia wymagają różnych rozwiązań.

Oświetlenie downlight w różnych pomieszczeniach mieszkalnych

Salon to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej naszego czasu. Dlatego światło powinno być tutaj łagodne i relaksujące. Warto zastanowić się więc nad zastosowaniem ściemniaczy. Należy pamiętać, aby oprawy downlight nie były ustawione w sposób tworzący duże cienie oraz rażące odblaski. W jadalni natomiast warto skupić się na oświetleniu stołu i w zależności od jego wielkości i kształtu umieścić nad nim odpowiednią ilość źródeł światła.

Sypialnia nie wymaga bardzo intensywnego oświetlenia, dlatego stanowi doskonałe miejsce na wykorzystanie opraw downlight, które efektownie zaakcentują wybrane meble oraz przedmioty. Należy pamiętać, że do czytania najlepiej zdecydować się na światło barwione chłodniej, które nie zmęczy tak naszego wzroku. W łazienkach downlighty powinny znaleźć się nad wanną, umywalką oraz prysznicem. Natomiast w kuchni warto zadbać o prawidłowe oświetlenie blatu, zlewu oraz wyspy.

Należy zwrócić uwagę, żeby oświetlenie downlight nie znajdowało się bezpośrednio w narożnikach pokoju, ponieważ znacznie wpływa to na jego efektywność. Posiadając wiatrak sufitowy, należy także pamiętać, aby oprawy umieścić poza zasięgiem jego ramion. W przeciwnym razie uruchomienie wiatraka przy włączonym świetle będzie powodować uciążliwe migotanie. Zwróć także uwagę na wysokość sufitu. W przypadku niskich pomieszczeń nie potrzebna jest tak duża moc lampy, jak w wyższych pokojach.

Oświetlenie downlight to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia. Zapewnia ono użytkownikom wysoki komfort świetlny i stanowi efektowny, dyskretny oraz wysoce funkcjonalny element wystroju wnętrz.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.