oprawy łazienkowe

Oświetl łazienkę

W Polsce przyjęło się, że łazienka znajduje się w najgłębszym pomieszczeniu bloku. Przez to nie możliwym jest zamontowanie tam okna, by do środka wpadało naturalne światło. Nie możliwe jest też wietrzenie tego pomieszczenia. Odrobinę nie rozumiem takich praktyk. Ulokowanie łazienki wewnątrz bloku zmusza do zainstalowania silniejszych żarówek – a to odbija się na rachunkach za prąd. 

Niech stanie się światłość

Egipcjanie, aby rozjaśnić pomieszczenia wewnątrz piramid stosowali skomplikowany system zwierciadeł, odbijających strumień świetlny. Niestety takie rozwiązanie w przypadku zwykłego mieszkania nie wchodzi w grę. Jeśli chcemy, aby wewnątrz łazienki było jasno, musimy sięgnąć po portfel i zainwestować w hermetyczne oprawy i halogenowe lub ledowe świetlówki.

Od kilku lat w Europie zrezygnowano z żarowych źródeł światła. Obecnie królują wszędzie halogenowe i ledowe żarówki. Te ostatnie, z racji na krótkie wizyty w łazience wydają się być nierozsądnym wyborem. Żarówki funkcjonujące w oparciu o technologię led długo się włączają. Wtedy też pobierają największą ilość prądu. Dlatego bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zamontowanie w łazienkach i toaletach świetlówek halogenowych.

Specyfikacja techniczna opraw łazienkowych

Po pierwsze, istotna jest hermetyczność. Oprawy łazienkowe powinny spełniać wymogi normy IP44, a najlepiej IP65. Pozwoli to na osadzanie się wody na obudowie bez obawy o doprowadzenie do spięcia.

Żarówki i świetlówki, zwłaszcza opraw wpuszczanych w sufit, posiadają specjalne trzonki (GU10). Są to modele nie wkręcane, a jakby wciskane. Dzięki temu owe oprawy również wpisują się w kategorię wodoodpornych.

Do podłączenia żarówek konieczne będzie wykorzystanie stosownego zasilacza lub transformatora. Żarówki halogenowe najczęściej zasilane są prądem o napięciu stałym, zaś w instalacji płynie prąd zmienny. Stąd konieczność wykorzystania dodatkowego modułu. Miejcie to na uwadze, instalując oprawki w suficie.

Łazienka to nie tylko lampy na suficie, ale również kinkiet przy lustrze. Pozwala on na doświetlenie dolnych rejonów twarzy. Jest tak ponieważ średniej mocy lampy na suficie tworzą cienie wokół ust. Dlatego tak istotne będzie wykorzystanie dodatkowego oświetlenia ściennego. Są także dostępne w sklepach modele półek, w których znajduje się źródło światła. Owe półki świecą własnym światłem, co umożliwia zrezygnowanie z kinkietu czy taśmy led montowanej wokół lustra.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.