oświetlenie niskiego mieszkania

Oświetlenie mieszkania. Jak optycznie podwyższyć sufit?

Aranżując domową przestrzeń, nierzadko spotykamy się z problemem wyboru odpowiedniego oświetlenia. Stanowi ono zazwyczaj ostatni element dekoracyjny, choć w gruncie rzeczy to od niego właśnie zależy na ile funkcjonalne i komfortowe będzie pomieszczenie.

Wybór lampy powinien zostać podyktowany nie tylko gustem co do wzornictwa, ale przede wszystkim rodzajem i funkcją oświetlanego pomieszczenia, a także jego wielkością i wysokością.

Światło daje szerokie pole manewru w kategoriach manipulacji i optycznego działania na oświetlaną przestrzeń, dlatego jest idealnym rozwiązaniem, kiedy nasze mieszkanie posiada pewne mankamenty, które staramy się ukryć bez ingerencji w stan budowlany.

Wbrew pozorom oświetlenie zarówno mieszkań niskich, jak i bardzo wysokich nie jest łatwe i wybór odpowiedniej oprawy powinien zostać odpowiednio przemyślany. W dzisiejszej części artykułu skupimy się przede wszystkim na pomieszczeniach niskich, w których oświetlenie pełnić będzie nie tylko funkcję rozproszenia mroku, ale optyki postrzegania przestrzeni.

Według prawa budowlanego przestrzeń mieszkalna nie powinna być niższa niż 250cm, jednak w przypadku budowania indywidualnego czy miejskich blokowisk, nierzadko zdarza się, że pomieszczenia nie przekraczają 240cm. W tym wypadku wybierając oświetlenie wszelkie wiszące lampy- żyrandole czy karnisze bez względu na linię ich opuszczenia, nadal będą znajdowały się na zbyt nisko aby o nie nie zahaczać.

Do oświetlenia pomieszczeń niskich wykorzystujemy przede wszystkim lampy, których klosze skierowane są ku górze. Przy pomalowanym na biało suficie, odbite światło sprawi, że optycznie pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Ponadto odbity w ten sposób strumień pozwoli na kompleksowe rozświetlenie całej powierzchni pomieszczenia, co w przypadku wykorzystania lamp wiszących nie byłoby możliwe.

Wiszące oświetlenie w niskich pomieszczeniach alternatywnie można zastąpić plafonem lub podwieszonym, otwartym kloszem. Nie rzadko również wykorzystuje się system linkowy, dzięki któremu każdy umieszczony na szynie reflektor można skierować w dowolnym kierunku. Tego typu rozwiązanie, przy dodatkowej instalacji podwójnych włączników umożliwia nie tylko funkcjonalny podział przestrzeni ale również kompleksowość oświetlenia z uwagi na natężenie (w tym samym momencie możemy wykorzystywać wszystkie punkty lub ich część).

W niskim pomieszczeniach często także całkowicie rezygnuje się z klasycznego górnego oświetlenia, wykorzystując w tym wypadku listwy LED a także kinkiety, a nawet lampy podłogowe. W każdym przypadku klosz powinien być skierowany ku górze. W przypadku kinkietów można zdecydować się na klosze dwustronne, które oddają maksimum światła w górnych partiach oraz część skierowaną do dołu.

Na optyczne podwyższenie sufitu wpływa wiele elementów, które sprytnie możemy przemycić w trakcie aranżacji. Przede wszystkim umeblowanie- zdecyduj się na niskie meble lub wysokie i strzeliste, zasłony podwieś nisko pod linią sufitu- powinny sięgać aż do ziemi. Wykorzystać połyskującą farbę na suficie a ściany pomaluj w pionowe lub geometryczne, ukośne wzory. Wszystkie dekoracje, które planujesz powiesić na ścianie również wiszące meble zawieszone wysoko optycznie wyciągną pomieszczenie. Podobny efekt uzyskamy kładąc środek ciężkości bardzo nisko- wzorzysty dywan, niskie meble wyznaczające maksymalną wysokość elementów, które zgromadzimy w pokoju i dodatki umieszczone nisko przy podłodze sprawią, że uwolnione w ten sposób ściany optycznie się wydłużą.

 

Szukasz idealnego oświetlenia dla wysokich pomieszczeń? W drugiej części artykułu znajdziesz garść inspiracji i pomocne wskazówki aranżacyjne.

Lampy wiszące w wysokim pomieszczeniu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.