oświetlenie przemysłowe, oprawy przemysłowe

Oświetlenie zakładów przemysłowych

oświetlenie przemysłowe, oprawy przemysłoweOświetlenie domu to nie lada problem. Różne pomieszczenia wymagają wykorzystania odmiennych sposobów rozjaśniania. Na ten przykład, już w sypialni i salonie będziemy musieli podłączyć innego typu  żarówkę. W sypialni dobrze jest mieć źródło emitujące światło o barwie ciepłej, pozwala to na podwyższenie komfortu psychicznego – dzięki temu łatwiej nam się zasypia – zaś w salonie stosowna będzie żarówka produkująca strumień o barwie neutralnej. Jest to bowiem pomieszczenie, gdzie będziemy spędzać sporą część dnia. Dlatego musimy być pobudzeni, gotowi do działania.

Duży wpływ na typ światła, wypełniającego wnętrza ma sama lamp czy jej klosz. To od tego ostatniego zależy, jak światło jest rozpraszane i pod jakim kątem pada. Toteż wybierając oprawy, lampy czy cały system oświetleniowy, tak ważne jest dobranie odpowiednich elementów. A skoro już w samym mieszkaniu występuje takie zróżnicowanie, co dopiero w przypadku zakładów przemysłowych?

Oświetlenie przemysłowe

Głównymi źródłami światła w zakładach przemysłowych są żarówki halogenowe, metahalogenowe oraz metahalogenkowe. Dzięki dużej mocy i niskiemu zapotrzebowaniu na prąd są idealne do rozjaśniania rozległych hal. Tego typu oprawy wykorzystuje się np. w stoczniach.

Jednym z przykładów oprawy przemysłowej są naświetlacze. Stawia się je na ścianie, bądź montuje na ziemi i dzięki temu oprawy przemysłowe rozjaśniają dużą część wnętrza. Obok tego rodzaju opraw dobre będą lampy instalowane na ścianach, np w postaci świetlówek.

Obecnie nie są to już jarzeniówki, które od samego początku migają i męczą wzrok nienaturalnym, chłodnym światłem. Obecnie wykorzystuje się świetlówki halogenowe, czasem nawet ledowe. Emitują one neutralne światło, pobudzające nas do działania.

Oświetlenie przemysłowe przeciwwybuchowe

oświetlenie przemysłoweSą to specjalnego rodzaju lampy, posiadające wzmacniane klosze, bądź siatki, chroniące źródło. Montuje się je we wnętrzach, w których panują warunki ekstremalne. Między innymi, gdzie istnieje duże ryzyko wybuchu. Są to chociażby kopalniane korytarze. Oświetlenie przemysłowe posiada klosze wykonane ze specjalnego szkła, np. borowo-krzemowego.

Obudowy opraw przemysłowych wykonano z trwałego i niewrażliwego na uszkodzenia mechaniczne poliwęglanu. Jest to nieodzowne, by móc wpisać tego rodzaju moduły do zbioru osprzętu ex.

Czym jest osprzęt EX

Osprzęt ex to urządzenia i moduły elektryczne, które możne wykorzystać w miejscach zagrożonych wybuchem. Szczegóły, dotyczące konkretnych modułów określa specjalna dyrektywa.

Ze względu na prawdopodobieństwo wybuchu, możemy określić kilka typów urządzeń EX. Główny podział dotyczy tego, czy wybuch spowodują gazy, czy mieszanki pyłów. Kolejnym podziałem jest zróżnicowanie, jak często występują tam gazy czy pyły. Tutaj możemy wymienić pomieszczenia w których:

  • gazy, bądź pyły, mogące spowodować wybuch znajdują się nieprzerwanie
  • gazy, bądź pyły mogące spowodować wybuch znajdują się tylko w czasie pracy
  • gazy, bądź pyły mogące spowodować wybuch znajdują się okazjonalni

Wybierając więc oprawy przemysłowe do zakładu, musicie być świadomi, że Wasz zakup może być nieodpowiedni. Warto zorientować się, w jakich warunkach będzie musiała pracować lampa i jaki typ sprzętu EX chcecie nabyć.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.