plafon

Plafon zewnętrzny w systemie oświetleniowym

Zainstalowanie oświetlenia w ogrodzie czy rozjaśnienie przestrzeni wokół posesji nie musi być podyktowane wyłącznie chęcią zwiększenia bezpieczeństwa. Coraz częściej wykorzystujemy coraz wymyślniejsze lampy czy nawet całe systemy oświetleniowe do udekorowania naszego domu.

Obok wszelkiego rodzaju reflektorów i naświetlaczy możemy na ścianach willi podłączyć plafon zewnętrzny. Dzięki temu będziesz mógł w wydajny sposób rozjaśnić przestrzeń przed drzwiami. Pamiętaj jednak, że lampa podłączona na dworze musi cechować się wyższą klasą szczelności – najlepiej IP65.

Plafon zewnętrzny jako część całości

plafonObok wykorzystania plafonu czy innych lamp w oświetleniu ogrodu, należy wykorzystać szereg innego typu modułów w owym systemie. Na ogół przydatne będą detektory ruchu i czujniki natężenia światła. Dzięki nim poszczególne lampy włączą się w chwili, gdy w ogrodzie pojawi się człowiek.

Czujnik natężenia światłą pozwoli na wyłączenie lamp za dnia i włączenie ich w nocy. Warto ustawić jakiś dolny próg dla tego urządzenia. Zaś w przypadku detektora obecności należałoby skierować jego pole skanowania nieco ponad ziemię, żeby urządzenie nie włączało całego systemu oświetleniowego w chwili pojawienia się psa czy kota.

Plafon zewnętrzny najlepiej zainstalować na ścianie budynku, tuż obok drzwi. Wszelako jest również gros opraw, które powinniście rozstawić w ogrodzie. Dobrym przykładem są naświetlacze, które udekorują ściany posesji.

Rozlokowanie w podjeździe opraw najazdowych ułatwi dotarcie samochodem do garażu, a umieszczenie oświetlenia punktowego w brukowanym chodniku, bądź na jego krańcach wskaże w ciemności drogę do domu. Jest to dobra alternatywa dla standardowych lamp.

Jeśli posiadacie oczko wodne również możecie je udekorować. Tutaj będą potrzebne reflektory o jeszcze wyższej szczelności. W przypadku plafonu zewnętrznego montowanego w pobliżu drzwi może nawet wystarczyć klasa na poziomie IP44. Jeśli jednak chodzi o basen czy sadzawkę, nieodzowne będzie już opraw o klasie IP65.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.