plafoniery

Plafony sufitowe- poradnik montażowy

Plafony i plafoniery. Z definicyjnego punktu widzenia te dwa określenia dotyczą jednego modelu lampy sufitowej, która jako dodatek aranżacyjny staje się coraz popularniejszym elementem funkcjonalnym, choć w porównaniu do jego początków (lata 50 i socrealistyczne wystroje budynków, które już na stałe wpisały się w krajobraz np. Warszawy- Pałac Kultury i Nauki) kunszt ich wykonania, a także materiał z jakiego są wykonywane podnoszą jego rangę do miana eleganckich, estetycznych i bezsprzecznie podkreślających każde pomieszczenie, dodatków designerskich. Współczesna myśl wzornictwa użytkowego uwielbia czerpać z historii, co można zaobserwować w projektach bardzo młodych, nierzadko początkujących projektantów, którzy nie odrzucają mroków ubiegłego stulecia a czerpią z niego garściami przywracając modę na post PRL wystrój wnętrz. Przez wielu znienawidzony ze względów politycznych przez innych wspominany z tęsknotą, zdecydowanie posiadał swój unikatowy klimat, który dzisiaj nazwalibyśmy retro.

Choć 50 lat temu na rynku nie brakowało złotych rączek, dziś poszukiwanie sprawdzonych specjalistów do prac domowych, którzy zrobią tanio, szybko i dobrze można szukać ze świecą w ręku. Najczęściej sam proces instalacji wielu elementów nie wymaga fachowej oprawy, a umiejętności przyswojenia instrukcji montażowej. I tak z pozoru straszna instalacja elektryczna i montaż lamp sufitowej, który jednak wymaga nieco więcej wprawy niż w przypadku lampy stojącej wpinanej do gniazda, w praktyce przebiega płynnie i nie zajmuje więcej czasu niż 30min.

Plafon sufitowy- przebieg elektromontażu

Po pierwsze, zamknij obieg elektryczny, wyłącz prąd. Niby pozornie oczywista czynność często, nie wiedzieć czemu, zapominana przez wielu, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym wykonywaniem prac domowych.

klosz plafonieryPo drugie, w zależności od dysponowanym plafonem, a te mogą być różnie w zależności od modelu, zdejmij podstawę. To właśnie na niej w większości rodzajów znajduje się cały system oświetleniowy lampy, bezpieczniki, kostki, otwory na kabel a także haki montujące. To także miejsce montażu źródła strumienia światła- żarówki lub lampy led. Po demontażu podstawy wykonanej ze specjalnego tworzywa ABS, odblokuj otwór zabezpieczający dojście kabla, a następnie przyłóż plafon do sufitu w celu wyznaczenia miejsc pod haki montażowe. Po wywierceniu otworów załóż haki i korki, które producent powinien był umieścić w zestawie wraz z lampą- waga plafonów bywa różna, dlatego aby ułatwić bezpieczny montaż w zestawie powinny znaleźć się odpowiednie oprzyrządowanie, którego parametry techniczne zapewnią wystarczające utrzymanie lampy przy powierzchni sufitu. Przez otwór znajdujący się w podstawie, przeprowadź kabel i kierując się danymi wskazanymi w instrukcji podepnij przewód w odpowiedni sposób do kostki znajdującej się w lampie. Następnie przytwierdź podstawę do sufitu za pomocą haków. Po wkręceniu żarówki lub lampy LED, włącz światło i upewnij się, że montaż przebiegł pomyślnie. W przypadku jeśli jest to oświetlenie zewnętrzne wyposażone np. czujniki ruchu przed założeniem klosza ustaw wszystkie wymagane parametry funkcjonowania urządzenia.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.