nowoczesne żyrandole

Spójność stylu oświetlenia w całym domu

Wybór oświetlenia poszczególnych pomieszczeń w domu powinien być poprzedzony analizą, dzięki której ustalimy cele, jakie mają spełniać nasze oprawy. W końcu przecież nowoczesne żyrandole będą pełnić inną rolę niż ozdobne kinkiety w stylu klasycznym. Ponadto do każdego pomieszczenia należy podchodzić indywidualnie.

 Kiedy określimy preferowany przez nas styl, warto zbudować podstawową koncepcję, którą będziemy wdrażać, należy się skoncentrować na tym, jak dane elementy komponują się z kuchnią czy łazienką. W końcu nowoczesne żyrandole w kuchni powinny wyglądać zgoła inaczej niż w salonie. Otoczenie jadalni zwykle zyska wiele przy żyrandolach o prostej, mało skomplikowanej konstrukcji. Prostota konstrukcji wbrew pozorom nie wyklucza ciekawych wizualnie rozwiązań – geometryczne bryły, proste połączenia szkła i metalu mogą przybierać często bardzo różne, przyciągające uwagę i świeże wizualnie kształty.

nowoczesne żyrandole

I choć żyrandole nowoczesne w kuchni będą nieco inne niż te, które wybierzemy do salonu to pozwoli to na uzyskanie wspomnianej wyżej spójności estetycznej. Oczywiście potencjalnych kombinacji jest wiele – w końcu poza przykładowymi żyrandolami, nasz salon może zostać oświetlony przy pomocy lamp czy kinkietów. Poszczególne rodzaje oświetlenia można łączyć w różne ciekawe zestawy, natomiast istotne jest to by pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: konkretny styl powinien być spójnie zachowany w każdym pomieszczeniu, a poszczególne pokoje powinny tylko mieć jego wersję dostosowaną do ich charakterystyki – czyli zarówno lampy salonowe, jak i kuchenne będą – przykładowo – nowoczesne, choć oczywiście kolorystyka czy szczegóły powinny się różnić.

Oczywiście niezależnie od charakterystyki pomieszczenia i obranego przez nas pomysłu na iluminację domu, należy pamiętać o zwróceniu uwagę na kwestie praktyczne. Nawet przepiękne oprawy nie sprawią nam radości, jeżeli nie będą odpowiednio oświetlać domowych przestrzeni.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.