kostka brukowa led

Sposób na rozświetlony podjazd

Projektując podjazd, warto bliżej przyjrzeć się tak zwanej świecącej kostce, czyli kostce brukowej LED. To stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku zyskuje coraz więcej zwolenników, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Ledowa kostka brukowa doskonale nadaje się do dyskretnego podświetlenia drogi dojazdowej, podjazdu oraz jako element dekoracyjny, który wyróżni naszą posesję.

Sprawdzi się też doskonale jako element doświetlający miejsca parkingowe, fasadę budynku czy stopnie schodów. Jest coraz częściej widoczna w przestrzeni publicznej dużych miast, gdzie stosuje się ją jako oświetlenie informacyjne oraz dekoracyjne. Jakie są więc główne zalety zastosowania świecącej kostki brukowej?

Wygląd

Kostka brukowa LED do złudzenia przypomina tradycyjną betonową kostkę widywaną na klasycznym podjeździe. W świetle dziennym jest praktycznie nie do odróżnienia, w nocy zaś świeci jednolicie na całej swojej powierzchni, co jest możliwe dzięki zastosowaniu wielowarstwowego frontu. We wnętrzu kostki można zainstalować diody ledowe w najróżniejszych kolorach, łatwo więc dopasować rodzaj oświetlenia do własnych preferencji. Za pomocą systemu sterowania barwy emitowane przez świecącą kostkę można dowolnie zmieniać i dopasowywać do potrzeb, co czyni kostkę ledową doskonałym elementem dekoracyjnym. Za jej pomocą można też skomponować dowolne, wielokolorowe wzory, tworzące niesamowity efekt wizualny i wyjątkowy nastrój. Wielobarwny kwiat, przeróżne geometryczne kształty – jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest nasza wyobraźnia.

Funkcjonalność

Doświetlenie podjazdu to niejedyny sposób na zastosowanie kostki brukowej LED na posesji. Sprawdzi się idealnie jako dyskretny wyznacznik miejsc postojowych, ścieżek ogrodowych, podświetlanie garażu, fasady budynków oraz tarasów czy stopni wykonanych z kostki brukowej. Z powodzeniem można ją zastosować również jako do oświetlenia elementów dekoracyjnych w ogrodzie, na przykład wokół oczka wodnego, rabatek kwiatowych, drzew, klombów czy fontanny ogrodowej. Natomiast położona wokół ogrodowego basenu, wytworzy niezapomniany efekt wizualny.

Trwałość

Kostka brukowa LED wykonana jest z różnych materiałów m.in. żywicowo – akrylowych odpornych na nacisk kilku ton, lub poliestru w formie odlewu. We wnętrzu świecącej kostki zatopiona jest najwyższej jakości elektronika. Zastosowanie nowoczesnej technologii LED o wysokich parametrach technicznych zapewnia bezawaryjne działanie przez długie lata. Żywotność diody stosowanej w kostkach brukowych LED wynosi średnio pięćdziesiąt tysięcy godzin, więc możemy mieć pewność, że świecąca kostka posłuży nam kilkanaście lat. Ledowa kostka brukowa jest też odporna na wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury a jej warstwa wierzchnia jest wytrzymała na zarysowania.

Energooszczędność i ekologia

Technologia LED zastosowana w świecącej kostce brukowej to jedna z najbardziej energooszczędnych źródeł oświetlenia. Pobór mocy w diodach ledowych jest nawet o kilkadziesiąt procent mniejszy niż w tradycyjnych żarówkach. Cechuje je również bardzo długa żywotność i niska temperatura pracy. Kolejną zaletą diod ledowych jest brak rtęci oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji, oraz wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że oświetlenie ledowe jest energooszczędne i o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż klasyczne żarówki. A więc zaletą kostki brukowej LED jest niski koszt eksploatacji. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na model z linii ekologicznej, oszczędność wzrośnie jeszcze bardziej.

Łatwość użytkowania

Ledowa kostka brukowa nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz zadrapania. Nie będziemy więc musieli poświęcać jej dużej uwagi.

Ledowa kostka brukowa jest zdecydowanie interesującym i przyciągającym wzrok elementem dekoracyjnym, który jest też niezwykle funkcjonalny i ekonomiczny. Jeśli chcemy, aby nasz podjazd stanowił piękną i ciekawą wizytówkę naszej posesji, warto zastanowić się nas instalacją święcącej kostki brukowej.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.