oprawy, oświetlenie, biuro, oprawy do biura

Tym razem o świetle w firmie

Istnieją dwa sposoby na prowadzenie własnej firmy. Możesz to robić w domu, bądź wynajmować przestrzeń. Jeśli myślisz o tym, by zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, ten tekst może wydać Ci się niepotrzebny – no chyba, że myślisz o wymianie oświetlenia w mieszkaniu. Jeśli jednak planujesz otworzyć działalność i na jej potrzeby wynająć jakieś pomieszczenia, dobrze trafiłeś.

Dzisiaj postaram się pokazać rozwiązania, jakie można wykorzystać w rozjaśnianiu poszczególnych pomieszczeń firmy. Postaram się wskazać metody oświetlania wnętrz zarówno biurowych, jak i przemysłowych. Dlatego, niezależnie od charakteru Twojego biznesu, będziesz mógł znaleźć tu coś dla siebie.

Po pierwsze…

Musisz ustalić, czy dane pomieszczenie nie wymaga generalnego remontu. Chodzi mi przede wszystkim o wymianę instalacji elektrycznej. W starych budynkach – wznoszonych przed trzydziestu laty – wykorzystywano aluminiowe żyły. Często jest tak, że owe kable nie były dotąd wymieniane. Dlatego, jeśli instalacja nie jest oparta na kablach miedzianych, powinieneś je wymienić. Może to przesadna przezorność, ale obecne normy wymuszają na elektroinstalatorach wykorzystywanie wyłącznie tego rodzaju produktów.

Drugą sprawą jest sposób montażu poszczególnych lamp. W przypadku, gdy planujesz rozjaśnienie przestrzeni biurowych, musisz zaplanować zainstalowanie sufitu podwieszanego. To nieodzowne, by zamontować oprawki wpuszczane. Oprawy te muszą być instalowane metodą podtynkową. 

Jedno, o co nie musisz się martwić to szczelność. W przypadku oświetlania biura nieistotna jest klasa szczelności. Ma to jednak znaczenie, jeśli chcesz montować lampy w warsztatach czy halach produkcyjnych.

Paulmann do biura…

Do oświetlania przestrzeni biurowych idealnie nadają się produkty marki Paulmann. W ich ofercie odnaleźć lampka biurkowa paulmannmożna oprawki wpuszczane w różnych kolorach i kształtach. Co więcej, jeśli prowadzicie biuro nieopodal warsztatu, bądź pomieszczenie tego typu znajduje się tuż obok miejsca, gdzie dokonujecie napraw, przedsiębiorstwo

Paulmann oferuje oprawki o podwyższonej klasie szczelności. Są to lampy spełniające normę IP44 a nawet IP65. W normalnych warunkach byłoby to nie potrzebne, ale dla biura ulokowanego w takim miejscu, może wydać się niezbędne.

Przestrzeń typu open-space nie jest tak wymagająca. Montując poszczególne oprawy musimy jedynie skupić się na właściwym rozjaśnieniu całości. Jeśli podzieliliśmy pokój boxami, można również zaoferować pracownikom niewielkie lampki biurkowe.

Polam Rem do hali

W przypadku, gdy Twój biznes ma skupiać się w okół produkcji czegoś, musisz w odpowiedni sposób oprawa przeciwwybuchowa polam remdoświetlić poszczególne stanowiska pracy. Pierwsze, co powinieneś mieć na względzie to komfort podwładnego. Musisz też zrozumieć, że poszczególne prace wymagają innego typu oświetlenia. O ile praca na taśmie (przy pakowaniu) nie wymaga jakichś specjalnych lamp, o tyle składanie czegoś (zwłaszcza, jeśli w grę w chodzą niewielkie elementy) jest już bardziej wymagająca w kwestii oświetlenia.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój pracownik upuszcza niewielki element i musi szybko go znaleźć na taśmie. W tym celu rozsądnie będzie zainstalowanie dodatkowego źródła światła z boku, pod bardzo małym kątem względem powierzchni stanowiska. Owa metoda sprawi, że poszczególne rzeczy będą rzucały cień, a to w znaczny sposób pomoże odnaleźć upuszczony fragment.

Jeśli natomiast w Twojej firmie istnieje ryzyko zaistnienia wybuchu, powinieneś podpiąć oprawę przeciwwybuchową. Osprzęt EX jest już standardem, poniżej którego się nie schodzi. Zresztą wykorzystanie stosownych opraw narzuca na pracodawcę odpowiednia Dyrektywa ATEX.

Wspólny mianownik

W obu przypadkach konieczne będzie zamontowanie opraw awaryjnych i ewakuacyjnych.  Pierwsze będą przydatne w chwili, w której zabraknie prądu. Oprawy awaryjne posiadają dodatkowe, własne źródło zasilania, które zostaje uaktywnione, gdy lampa nie jest zasilana z głównej żyły.

Oprawy ewakuacyjne to obowiązek. Każdy, kto zatrudnia ludzi, musi w należyty sposób oznaczyć najszybszą drogę do wyjścia. W razie jakiegokolwiek zagrożenia działamy instynktownie. Takie oznakowanie pomoże nam ocalić życie. Bardziej na nas podziała rozkaz: idź w tę stronę, aniżeli sygnał z mózgu – szukaj wyjścia. W stresie możemy zgubić się w każdym miejscu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.