led e14, żarówka led

Żarówki ledowe – E14 i E27

Obecnie najpopularniejsze technologie produkcji światła opierają się o diody LED SMD oraz o żarnik halogenowy. Obie żarówki funkcjonują w inny sposób, choć efekty uzyskiwane w jeden czy drugi sposób są niemal porównywalne. Wszelako dzisiaj chciałbym skupić się na żarówkach LED.

W tekście postanowiłem przedstawić dwa najczęściej wykorzystywane modele. Będą to żarówki osadzone na trzonkach E14 i E27. Są to wersje „do wkręcenia” więc nie będą nadawać się do montażu w suficie podwieszanym. Tam powinniście szukać żarówek o trzonku GU10, bądź odpowiedniku, który będzie pasował do oprawek. 

Led E14

Żarówka LED E14 posiada tzw. mały gwint. Jest ona przeznaczona do lampek biurkowych oraz niewielkich lamp montowanych na ścianach, np. kinkietów. Żarówki tego typu można jeszcze podzielić na dwa rodzaje. Zasilane prądem o napięciu 230V oraz o napięciu około 12V. Te drugie będą wymagać podłączenia stosownego zasilacza lub transformatora.

Nie zależnie od znamionowego napięcia wejściowego, każda żarówka działająca w oparciu o technologię LED, cechuje się znacznie lepszą wydajnością, aniżeli żarowe źródło światłą. Powód? LEDy nie mają tak dużych straty mocy. Tradycyjna żarówka lwią część energii zmieniała w ciepło. W przypadku diod LED nie ma tak wielkiej produkcji ciepła. Cała moc przekłada się na strumień świetlny. A, że diody nie potrzebują tylu amperów do wytworzenia lumenów, zapotrzebowanie na energię jest niższe.

Podobnie jest z diodami E27. Tutaj także wartości znamionowe napięcia to 230V oraz około 12 V. Różnica występuje jedynie w wielkości trzonka. Model E27 nadaje się do wkręcenia w żyrandolach i większych lampach stojących. Żarówki te oczywiście wytwarzają strumień świetlny o większej mocy, ale wykorzystują też nieco więcej prądu.

Autor

Redaktor

Pracownik branży oświetleniowej, fan ekologii i troski o środowisko. Od jakiegoś czasu wdrażam się w tajniki systemów oświetleniowych i dzięki zdobytej wiedzy chciałbym pomóc ludziom w doborze odpowiednich lamp.